play
stop
kuk

Prototyp je budoucí web nebo aplikace nanečisto

Wireframe, drátěný model či prototyp - je vlastně jedno, jak tomu říkáte, podstatné je, že jde o maketu budoucího produktu. Kreslíme je, abychom ukázali, jak bude web nebo aplikace fungovat, co bude obsahovat a jak bude strukturovaná.
potřebuji prototyp
Účel prototypování

Co vám přinese prototyp?

Prototyp je taková první ochutnávka finálního produktu nebo služby. Všechny body discovery fáze se v něm potkávají, v tomto bodě si ověřujeme, že si vzájemně rozumíme. Promítne se v něm jak vaše obchodní strategie, požadavky a očekávání vašich uživatelů, tak zároveň technické a obsahové potřeby SEO​, PPC​ či obsahového marketingu. A klidně tomu nevěřt, byť je časově náročný, ve finále vám ušetří hodně času a peněz.

1

Vizualizace nápadů

Rychlá vizualizace návrhů a konceptů prostřednictvím interaktivního prototypu vydá za tisíc popsaných stránek sebelepší specifikace.

2

Rychlé testování s uživateli

Najít případné problémy v chápání interakcí či struktury dřív, než se produkt pustí naostro je mnohonásobně levnější. Proto testujeme už ve fázi prototypu.

3

Zadání pro designéry a vývojáře

Prototyp není grafickým návrhem, ale naznačuje rozmístění a důležitost jednotlivých prvků. Stejně tak vývojář mnohem snáz pochopí vztahy a chování systému, když je vidí před sebou nakreslené.
Používané technologie

Náš denní chleba

Používané technologie

Náš denní chleba

Naše práce

Jak jsme pomohli našim klientům

Od kartáčku po štětec

Spokar  /  Branding  •  UX  •  Webdesign  •  Copy

Středověk za oknem

DMO Český Krumlov  /  UX  •  Webdesign  •  SEO
Je toho víc
Klient říká
Líbivý design dělá kdekdo, takže my taky. Jenže ho nestřílíme od boku, hodně nad ním přemýšlíme a dokážeme ho spojit s vesmírem čísel v harmonickém a výdělečném ekosystému. Jo a taky dobře programujeme. Jsme Porta a měli byste o nás vědět víc.
Karel Plešatý  /  Cafour s.r.o.
Má to váš dráťák?

Co by měl dobrý prototyp ukazovat?

Distribuce obsahu

Dobrý prototyp řeší informační architekturu a vhodnou distribuci obsahu tak, aby uživatelům postupně a dávkoval informace v přehledné a atraktivní formě.

Promyšlené interakce

Web není obrázek, ale průchod z bodu A do cíle. Proto vždy navrhujeme všechny interakce a domýšlíme chování, aby se uživatel nikdy necítil ztracený.

Principy responzivního designu

Potřeby uživatelů na mobilních zařízeních jsou natolik specifické, že už v prototypu řešíme každý designový problém jak pro standardní monitory, tak pro konzumaci na telefonu.
Občasná nedorozumění

Co naopak v prototypu nenajdete?

01

Prototyp není finální design

Mějte na paměti, že pokud to není vysloveně potřeba, písma, barvy i obrázky jsou pouze ilustrační a mají za cíl naznačit, jaký mají jednotlivé prvky význam. Podobně tak layout, tedy rozložení prvků na stránce, pouze indikuje důležitost jednotlivých prvků. Připravte se na orgie šedých obdélníčků - v prototypu bohatě stačí.
02

Prototyp neobsahuje finální texty

Podobně jako vizuální kvality výsledného produktu prototyp v úvodních iteracích obvykle neobsahuje zcela kompletní a dotažené copy, čili textace. To neznamená, že všude naleznete pouze „lorem ipsum“, protože smyslem makety je naznačit i obsahový scénář, ale obvykle pouze na úrovni nadpisů.
03

Prototyp modeluje pouze typové strany a prvky

Dejme tomu, že vaše společnost poskytuje 4 služby. Pokud nejsou diametrálně odlišně, dává smysl v prototypu zpracovat pouze jednu z nich, protože ostatní služby bude možné naroubovat na stejné kopyto. To platí pro celý projekt - modelují se pouze typové strany, nikoliv kompletní rozsah.
04

Propracovanost podle potřeby

Prototypy se často dělí na škále propracovanosti od low-fidelity, což může být klidně skica na papíře, po high-fidelity, což může být plnokrevně nakódovaná šablona se základní funkcionalitou. Naše prototypy by se v této terminologické  tahanici umístily zhruba na úrovni mid-fidelity drátěného modelu, kdy naznačujeme vše podstatné včetně interakcí, ale aby to bylo rychlé a levné, nezacházíme do zbytečných detailů.
Designer říká
Prototyp je klíčovým krokem celé analytické fáze. Stojíme v něm před řadou těžkých designových rozhodnutí, protože musíme spojit na jednom místě požadavky klienta, potřeby uživatele a přitom neustále sledovat rozpočtově rozumné technické řešení a zároveň hlídat, aby vše drželo pohromadě a dávalo smysl. Na konci je ale model, o kterém víme, že funguje a to nás těší!
Bára Staňková  /  UX designérka

Linkedin

Facebook

Instagram

Behance

Linkedin

Facebook

Instagram

Behance

Linkedin

Facebook

Instagram

Linkedin

Facebook

Instagram

Speak English?
Speak English?
Pro milovníky formulářů
Jméno
Telefon
E-mail
A teď nám to napište
Zpráva zachycena!
Pokusíme se odpovědět co nejdříve.
Ajéje, něco zlobí a formulář ne a ne odletět. Zkuste to prosím za chvíli, nebo nám brkněte.